Ola Pedagog – terapia pedagogiczna, pomoce i inspiracje edukacyjne

Zabawa w profilaktyce zdrowotnej

Zabawa w profilaktyce zdrowotnej

Jak zabawy pomagają dzieciom dbać o zdrowie?

W życiu dziecka zabawa odgrywa kluczową rolę – jest nie tylko źródłem radości i sposobem na rozwijanie kreatywności, ale także skutecznym narzędziem edukacyjnym. W kontekście profilaktyki zdrowotnej, zabawa może znacząco ułatwić wprowadzanie i utrwalanie zdrowych nawyków, takich jak mycie zębów czy regularne wizyty u lekarza. Oto kilka metod, jak poprzez zabawę możemy wspierać zdrowie naszych najmłodszych.

1. Nauka numeru alarmowego – kartonowy telefon i wskazywanie części ciała

Znajomość numeru alarmowego może uratować życie w sytuacji kryzysowej. Nauka tego numeru poprzez zabawę jest o wiele bardziej skuteczna niż tradycyjne metody nauczania. Możemy skorzystać z odgrywania scenek, które symulują sytuacje awaryjne, ucząc dzieci, jak właściwie zareagować. Inną opcją jest stworzenie kartonowego telefonu, na którym dziecko może wciskać odpowiednie przyciski w odpowiedzi na pojawiające się sytuacje, co pozwoli dziecku zdobyć umiejętność korzystania z numeru alarmowego.

 Świetnych narzędzi edukacyjnych dostarcza w tym zakresie kampania Fast Heroes 112, która edukuje w zakresie objawów udaru mózgu i konieczności wzywania specjalistycznej pomocy medycznej. W panelu dla zalogowanych użytkowników na stronie fastheroes.com , otrzymujemy dodatkowe materiały w postaci piosenki, filmików i gier, które w angażujący sposób pozwalają dziecku uczestniczyć w fascynujących przygodach Załogi Bohaterów FAST 112. . Zwracając uwagę na charakterystyczne symptomy udaru mózgu związane z poszczególnymi częściami ciała  (opadający kącik ust, bezwładna ręka, niezrozumiała mowa) dzieci najwięcej zapamiętają i będą mogły skorzystać ze zdobytej wiedzy w sytuacji zagrożenia zdrowia, a nawet życia.

2. Mycie zębów – zabawa w superbohaterów

Jednym z najważniejszych nawyków zdrowotnych, które powinny być wpajane od najmłodszych lat, jest mycie zębów. Jednak sporo dzieci bardzo tego nie lubi. Aby zachęcić dzieci do regularnego szczotkowania, możemy zamienić tę czynność w zabawę w superbohaterów. Każde mycie zębów to misja ratowania uśmiechu przed złymi bakteriami. Możemy używać kolorowych szczoteczek i past do zębów, a także specjalnych aplikacji, które krok po kroku pokażą, jak prawidłowo myć zęby i odmierzą czas, jednocześnie motywując dzieci punktami i nagrodami za regularność. 

3. Wizyty u lekarza – zabawa w małego doktora

Wiele dzieci obawia się wizyt u lekarza. Aby zminimalizować ten lęk, możemy wykorzystać zabawę w małego doktora, by pokazać dziecku jak będą wyglądać niektóre czynności: zaglądanie do gardła, osłuchiwanie itp. Warto zainwestować w zestawy małego lekarza, które zawierają miniaturowe narzędzia medyczne i pomogą oswoić się z zagadnieniami medycznymi. Dzieci mogą wówczas bawić się w lekarzy, badając swoje zabawki, rodzeństwo lub rodziców. Taka zabawa pozwala przyzwyczaić się  do widoku stetoskopu, termometru czy plastrów, co sprawia, że prawdziwa wizyta u lekarza staje się mniej stresująca, dzielny pacjent będzie już na nią gotowy.

4. Zdrowe jedzenie – kuchenne eksperymenty

Zdrowa dieta jest podstawą dobrego samopoczucia. Aby zachęcić dzieci do jedzenia warzyw i owoców, możemy zamienić gotowanie w kuchenne eksperymenty. Dzieci mogą tworzyć własne sałatki, dekorować kanapki czy przygotowywać owocowe koktajle. Ważne jest, aby angażować je w cały proces – od wyboru składników po ich przygotowanie. Taka zabawa nie tylko uczy zdrowych nawyków żywieniowych, ale rozwija także umiejętności kulinarne i więzi rodzinne. Spróbujcie razem zrobić śmieszne kanapki lub bułeczki o ciekawych kształtach.

Zabawa to potężne narzędzie w rękach rodziców i nauczycieli, które może znacząco wpłynąć na zdrowie i dobre samopoczucie dzieci. W trakcie zabawy, dzieci uczą się zdrowych nawyków w sposób naturalny i przyjemny. Wykorzystanie gier w profilaktyce zdrowotnej nie tylko ułatwia wprowadzanie zdrowych nawyków, ale buduje także pozytywne skojarzenia z czynnościami, które są kluczowe dla  zdrowia i życia. 

Pamiętaj, że najlepsza nauka to ta, która odbywa się poprzez zabawę! Sprawdź koniecznie ciekawe materiały kampanii FAST Heroes 112. Twoim uczniom i dzieciom spodobają się zagadki i filmiki edukacyjne z udziałem superbohaterów i będą chcieli uratować czyjeś życie przed Złym Skrzepem. 

Więcej informacji znajdziesz tutaj:

Udanej zabawy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *