Ola Pedagog – terapia pedagogiczna, pomoce i inspiracje edukacyjne

Czy warto uczyć dzieci planowania czasu?

Czy warto uczyć dzieci planowania czasu?

Nowy rok to często czas podsumowań, wyznaczania celów oraz planowania kolejnego roku. Warto w tym czasie włączyć aktywnie dzieci: najmłodsze do rozmowy o kalendarzu, miesiącach i czasie, a starsze zachęcić do wyznaczania swoich kroków do realizacji na nowy rok lub robienia mapy marzeń, zgodnie z powiedzeniem: „marzenie zabiera tyle samo czasu, co planowanie”.

Warto podczas codziennych zajęć zachęcać dzieci do robienia listy zadań oraz planowania na przykład zakupów. Będzie to owocne w szkole, gdy trzeba zanotować ważne sprawdziany i zaplanować przygotowanie projektu. Super sprawdzą się plannery tygodniowe i zaznaczanie rzeczy pilnych oraz czasu na odpoczynek. Twój przykład będzie tu miał ogromne znaczenie.

Jak nauczyć dziecko planowania?

Nauka zarządzania czasem daje dziecku poczucie sprawczości oraz wzmacnia jego samodzielność, gdy samo może pilnować listy i decydować. Zrealizowanie punktu z listy doda satysfakcji i nauczy cierpliwości. Pomaga też wyrobić dobre nawyki związane z unikaniem natłoku obowiązków i przewidywaniem ile czasu może zająć dana czynność. W codziennej gonitwie pomoże też wyznaczanie czasu na odpoczynek jako stałego elementu dnia. Bardzo ważne jest też umiejętne dzielenie dużych zadań na mniejsze lub delegowanie takich, których nie wykonamy sami.

Ważne jest, aby używać narzędzi do planowania, które będą atrakcyjne: aplikacja, kolorowy kalendarz lub karteczki, duża tablica. Warto do codziennych obowiązków dopisać też czynności, które przybliżają małymi krokami do realizacji marzenia, np. nauka kilku słówek po angielsku – wyjazd za granicę. Możecie też codzienne dopisać jedną rzecz, z a którą jesteście wdzięczni. Ta praktyka wywołuje radość i daje kopa do dalszej pracy nad sobą, pozwala docenić to co mamy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *