Ola Pedagog – terapia pedagogiczna, pomoce i inspiracje edukacyjne

Rozwijanie kreatywności u dzieci: 5 niezwykłych sposobów na odkrywanie ich twórczego potencjału

Rozwijanie kreatywności u dzieci: 5 niezwykłych sposobów na odkrywanie ich twórczego potencjału

Jak wyobrażasz sobie swoje dziecko w obecnym świecie? Jako takie, które wykonuje polecenia i idzie za tłumem, czy takie, które szuka własnej drogi i potrafi kreować nowe rozwiązania w każdej sytuacji? Jestem pewna, że w tak szybko zmieniającym się świecie to właśnie kreatywność jest kluczem do sukcesu w wielu zawodach. Wyobraźcie sobie, jak wspaniałe byłoby zobaczyć wyobraźnię dzieci rozwijającą się w pełni. Jak wychodzą poza schematy i tworzą coś zupełnie nowego. A najlepsze jest to, że to jest możliwe!

Rozwijanie kreatywności u dzieci – poznaj kilka sposobów:

Zachęcanie do swobodnego wyrażania się

      Uważne słuchanie, tego co dziecko przeżywa i reagowanie na jego emocje pozwoli mu w poczuciu bezpieczeństwa wyrażać siebie. Zapewnij dziecku przestrzeń i czas do twórczego eksperymentowania, pozwól na własne pomysły i próbowanie nowych zainteresowań. Nie bój się różnorodnych form wyrażania, takich jak malarstwo, pisanie, rzeźba, taniec, śpiew itp.

      Zadawanie pytań i myślenie „poza schematem”

      Zadawanie pytań to etap, w którym mistrzami są kilkulatki. Niestety potem ta ciekawość gdzieś zanika. Dlatego zachęcaj dziecko do zadawania pytań, eksplorowania różnych punktów widzenia i poszukiwania niekonwencjonalnych rozwiązań. Możesz przy nim zastanawiać się dlaczego coś tak wygląda, co może czuć jakaś osoba lub czemu coś się wydarzyło. Stawianie otwartych pytań, które wymagają kreatywnego myślenia i angażują wyobraźnię. Niech będą pewne, że każdy pomysł jest cenny i że tylko „sky is a limit”.

      Tworzenie wyzwań i celów, docenianie wysiłku

      Stawiaj przed dzieckiem wyzwania, które wymagają twórczego myślenia i rozwiązywania problemów. To będzie lekcja samodzielności, a sukces da poczucie sprawstwa. Pomaganie dziecku w ustanawianiu celów i motywowanie do podejmowania nowych, kreatywnych działań. Jeśli coś się nie uda, razem wyciągnijcie wnioski jako lekcje na kolejny raz. Szkoła zbyt często skupia się tylko na ocenie, a tak naprawdę liczy się przecież cały wysiłek, kupienie się na wytrwałości i procesie twórczym, nie tylko na ostatecznym rezultacie. Wspieraj dziecka w przezwyciężaniu trudności i uczeniu się na błędach.

      Sprawdź również: JAK POMÓC DZIECKU Z TRUDNOŚCIAMI W CZYTANIU I PISANIU

      „Kreatywny Kącik”

      Stwórz specjalne miejsce w domu lub klasie, gdzie dzieci będą mogły wyrażać swoją kreatywność. Wyposażcie ten kącik w różnorodne materiały artystyczne i papiernicze, klocki konstrukcyjne i pamiętajcie, aby nie ograniczać ich wyobraźni. To idealne miejsce, aby odkrywać talent plastyczny, pisanie opowiadań lub nawet eksperymentowanie z nauką.

      Zachęcanie do gier i zabaw kreatywnych

      Wybierzcie gry planszowe, które promują kreatywność i współpracę, takie jak „Dobble”, „Dixit” czy „Story Cubes” czy „5 sekund”. Te gry rozwijają zdolności werbalne, wyobraźnię i umiejętność twórczego myślenia. Przez wspólne spędzanie czasu w ten sposób, wzmocnicie więzi rodzinne i rozwijacie kreatywność jednocześnie.

      Dodaj komentarz

      Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *