Bardzo często słyszymy o tym, aby czytać książki. Poprawia to naszą pamięć, poszerza słownictwo i pomaga w ortografii. Wiemy jednak, że te malutkie dzieci same nie przeczytają książki, więc dlaczego to my jako rodzice czy pedagodzy powinniśmy to robić?
23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Aby uczcić to święto postanowiłam podpowiedzieć Ci dlaczego warto czytać z dzieciom. Poznasz metody pracy z książką oraz korzyści, które z tego płyną.
Jak czytanie wpływa na mózg? Rozwijamy mózg dziecka
Od najmłodszych lat rodzice powinni czytać dziecku, ponieważ kontakt z książkami sprzyja rozwojowi słownictwa, dodaje wiedzy, pozwala lepiej zapamiętywać i ćwiczyć wyobraźnię. Słuchanie głosu czytającego opiekuna lub nauczyciela sprawia , że dziecko jest w stanie zredukować napięcie i wyciszyć się po całym dniu. Jest to więc inwestycja w przyszłość dziecka i naturalne rozwijanie jego ciekawości świata.
Radzenie sobie z emocjami.
Olbrzymia dostępność mediów i ekranów spowodowała, że dzieci są często mocno przebodźcowane i nie potrafią kontrolować emocji. Ważne w wychowaniu jest rozwijanie inteligencji emocjonalnej, czyli pomoc w nazywaniu przeżywanych uczuć u siebie i innych oraz znalezienie sposobów na ich regulację. Często pomocne może być właśnie czytanie, ponieważ dziecko może utożsamić się z bohaterem, który np. ponosi porażki, kłóci się z kolegą czy ma zły dzień. Łatwiej wtedy dziecku rozmawiać o tym, co samo przeżywa i w trudnych chwilach może przypomnieć sobie, co zrobił bohater.
Sprawdź również: Jak ćwiczyć mózg dziecka?
Co czytać dzieciom? Książki odpowiednie dla najmłodszych
Coraz częściej eksperci biją na alarm, że wielu dorosłych nie przeczytało w ciągu roku ani jednej książki. Traktujemy czytanie często jako karę, przypominając sobie nudne lektury sprzed lat i przymus. Wcale nie musi tak być! Z mojego doświadczenia wynika, że dzieci kochają książki, jeśli tylko damy im do dyspozycji takie, które będą dopasowane do wieku i z ciekawą fabułą. Świetnie sprawdzą się książki detektywistyczne, z pięknymi ilustracjami o zwierzętach lub z bohaterami w podobnym do naszego dziecka wieku. Ważne żeby dziecko mogło się zaangażować emocjonalnie, aby potem o tej książce wspólnie porozmawiać. Wybierajcie książki, które uczą szacunku do drugiej osoby i pozytywnego patrzenia na samego siebie. W ten sposób dziecko rozwinie empatię.
W jaki sposób czytać dziecku?
Najważniejsze jest żeby w ogóle czytać! Na początek świetnie sprawdzą się książeczki kontrastowe i sensoryczne, z ruchomymi elementami i kartonowymi stronami. Maluchowi wystarczy opowiadanie o ilustracjach i pokazywanie co jest na obrazku. Starszym dzieciom można zacząć czytać krótkie historie, podążając na uwagą dziecka. Ważne żeby były napisane prostym językiem i były poprawne językowo. Jeśli w czasie czytania maluch wierci się i skacze po łóżku, to nie próbujcie go na siłę sadzać. Jego mózg w ten sposób też korzysta. Nie należy się też martwić jeśli dziecko prosi ciągle i ciągle o tą samą pozycję, to także jest normalne. Ze szkolnymi uczniami można już wybierać historie dłuższe, o których można potem porozmawiać lub przeprowadzić zajęcia.
Karta pracy o książce
Na koniec przygotowałam dla Was do pobrania kartę pracy. Jest to okładka książki do zaprojektowania, której bohaterem jest dziecko. Samo musi wymyśleć ilustrację i tytuł historii o sobie. Będzie to świetna forma rozwijania kreatywności i poznania patrzenia dziecka na siebie samego. Mam nadzieję, że sięgniecie po tą formę spędzania wspólnego czasu i będziecie z niej jak najczęściej korzystać.
1 komentarz