Ola Pedagog – terapia pedagogiczna, pomoce i inspiracje edukacyjne

Trening mózgu – jak ćwiczyć mózg dziecka?

Trening mózgu – jak ćwiczyć mózg dziecka?

W marcu obchodzone są Dni Mózgu, które mają popularyzować wiedzę o tym narządzie i pokazywać wspierające nawyki. W wielu szkołach odbywają się wtedy lekcje dotyczące różnych funkcji obu półkul lub organizowane są wyzwania z zapamiętywania. Jeśli jesteś rodzicem lub nauczycielem warto żebyś każdego dnia uczył swoje dziecko jak dbać o mózg.

Ćwiczenia na pamięć i koncentrację Twojego dziecka

Nasz mózg nie lubi nudy. Potrzebna mu jest stymulacja i bodźce, które zapewnią jego rozwój, a tym samym sprawią, że nie będzie tak szybko się starzeć. Nowe połączenia neuronalne powstają, gdy robimy rzeczy w inny sposób, na chwilę przerywając rutynę. U dzieci sprawdza się nauka powiązana z zabawą i ruchem, który w naturalny sposób dotlenia organizm i pobudza kreatywność.  Mózg przyswaja nowe umiejętności, gdy nie ma presji czasu, ani nacisku na wynik.

Jakie ćwiczenia usprawnią pracę mózgu?

Coraz bardziej popularne są ćwiczenia pobudzające lewą półkulę, czyli takie związane z sekwencjami, analizowaniem i kodowaniem. Jednak prawda jest taka, że warto od samego początku dbać o integrację pracy obu półkul mózgowych, bo od ich współpracy będzie zależała sprawność uczenia się, zapamiętywania, ale i całego funkcjonowania dziecka.

Trening mózgu Twojego dziecka

To nie musi być nic trudnego, wystarczy czytanie książki czy nauka nowej umiejętności, np. pływania lub grania na instrumencie. Procesy pamięciowe świetnie rozwija rytm oraz muzyka. Dobre efekty daje też nauka słówek w obcym języku czy rozwiązywanie krzyżówek lub naprzemienne ćwiczenia (np. dotykanie lewą ręką – prawej stopy). Z dziećmi świetnie sprawdzą się mnemotechniki oparte na skojarzeniach i hakach pamięciowych oraz krótkie ćwiczenia na koncentrację.

Rzeczy, które Twój mózg pokocha

  • sen: zadbaj nie tylko o odpowiednią ilość, ale także jakość i warunki, w których śpisz
  • woda: mózg składa się z 80% wody, dlatego odpowiednie nawodnienie jest tak potrzebne do sprawnego funkcjonowania
  • dieta: odpowiednie składniki odżywcze bogate w witaminy oraz kwasy tłuszczowe, które wspomagają pracę mózgu
  • ruch: aktywność poprawia krążenie i usuwa z ciała napięcie, dotleniony mózg jest gotowy uczyć się nowych rzeczy
  • łamigłówki: pomagają się skoncentrować, a ich rozwiązywanie daje dużą satysfakcję

Gry i zabawy na pamięć

Przygotowałam dla Twoich uczniów proste ćwiczenia, które będą dobrą rozgrzewką dla głowy. Pierwsze polega na odczytaniu wyrazów, które są zapisane od tyłu, a drugie ćwiczy myślenie abstrakcyjne i pomaga w tworzeniu prostych obrazków, które w notatkach sprawdzają się idealnie. Spróbujecie?

Im częściej proponujemy uczniom takie zabawy, tym lepsze wyniki mogą osiągać później ucząc się nowych rzeczy. Uczniowie uwielbiają takie rozgrzewki jako wstęp do lekcji, lub po prostu osobne ćwiczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *